he 2016-17 Benton Dance team finished the year as State Runners-up.  This team was the overall high point at Bryant Invitational and Benton Invitational.  Kayle Rutherford, Benton Dance Coach, was selected for All Star Dance coach.  The Benton Dance team is a great source of pride for our School District.

Sydney Baker
Josie Benedict
McKinley Clark
DaNashia Cuningkin
Shelby Harding
Autumn Harris
Ashlee Haynes
Leslie Huggs
Macy Johnson
Brittney Lanning
Hope Lavendusky
Shelby Lynch
Hattie Mahoney
Abby Penn
Aubrey Sullivan
Avery Tackett
Madison Thomas
Monica Tompkins
Abby Walker
Laura Beth Warner
Addie Woerner
Kedran Young
Anna Claire Rose - Manager

 

 

Fifth Grade Quiz Bowl Team, consisting of students from each elementary school, competed in a quiz bowl tournament at Dawson Co-op on February 22, 2017.  The team won first place in the tournament. Great job students and teachers!

Hudson Chandler
Connor Farmer
Olivia Kruelen
Tanner Holden
Rachel Dudley
Connor Donnelley
Libby Golleher
Brynlee Daniels
Anne Felan (GT Teacher)
Kristi Chumley (GT Teacher)
Morgan Roseberry (GT Teacher)
Annette Armstrong (GT Teacher)

Yusuf Khan received a Grand Award at the Ouachita Mountains Regional Science and Engineering Fair in Hot Springs on February 24th.  This award qualifies Yusuf to compete in the 2017 Intel International Science and Engineering Fair in Los Angeles, California, in May and includes an all expenses paid trip to the ISEF competition for both Yusuf and his teacher, Donna Smith.

Congratulations to Yusuf Khan and Mrs. Smith!

State Thespian Festival Gold Troupe Status was obtained by serving the community, troupe growth, and a dedication to theatre arts.  The troupe also received an "excellent" rating for their one act "selfie".

Sponsor:  Summer Scott

Makayla McNeil
Isaiah Pineda
Danielle Thompson
ViviAnne Flora
Tyler Robinson
Madison McMichael
Alex Horn
Elizabeth Knoedl
Madleynne West
Bailey Redden
Dixie Watson
Matthew Glover

 

The Group One Act judges chose the following students to be a part of the all-state cast:

Elizabeth Knoedl
ViviAnne Flora
Tyler Robinson
Alex Horn

Madelynne West was selected by the troupe director to be a part of the all-state crew for her dedication to the show and troupe as a whole .  All-state crew is recognized for their creativity and leadership during the production process of the show. Makayla also participated in college auditions at the thespian festival.  She was given a callback to 5 schools and offered over $50,000 in scholarships.  Congratulations Makayla!

 

These students placed first in their events at the District Future Business Leaders of America competition. They competed against students from 14 other counties and now qualify to go to the FBLA state competition. Carole Ann Ramsey is the FBLA sponsor.

  • Jacob Breeding - Business Law
  • Ben Davis - Marketing
  • Aaron Norris - Marketing
  • Kobe Johnson - Job Interview
  • TJ Capel - Entrepreneurship
  • Nick Gayle - Entrepreneurship
  • Jackie Sherrell - Entrepreneurship

Congratulations and good luck at State Competition.

Our students recently competed against each other in the Dr. Martin Luther King, Jr. Essay Contest.  All students did an outstanding job, but these were chosen as the winners.

3rd Grade - Grant Elementary

1st place - Wanda Lewis
2nd place - Matthew Rieth
3rd place - Khloe Suit

4th Grade - Perrin Elementary

1st place - Casen Morrow
2nd place - Kaydence Landreth
3rd place - Molly Merril

4th Grade - Caldwell Elementary

1st place - Addie Burns
2nd place - Collin Hutson
3rd place - Ryan Reed

4th Grade - Ringgold Elementary

1st place - Luke Rose
2nd place - Taylor
3rd place - Taylor Doggett
Honorable Mention - Kennedy Stroud

 

Middle School (6th and 7th grade)

1st place - Olivia Little
2nd place - Morgan Calaway
3rd place - Ava Storey

Junior High (8th and 9th grade)

1st place - Jackson Drewry
2nd place - Tianna Huff
3rd place - Tuesday Melton

High School - Maleah Hugg

 

 

 

 

 

 

 

   
     
     
     

 

Search

Upcoming Events

Mar
09
3rd Quarter Ends
3pm - 3pm
Mar
12
4th Quarter Begins
7:45am - 7:45am
Mar
12
School Board Meeting
5:30pm - 7pm
Mar
13
Go to top